02125733380
Çalışma Saatleri: 09:00-19:30

Faydalı Bilgiler

Tekstil Ürünlerinin Etiketlenmesi

Tüketicilere ve kuru temizleme firmalarına; ürünlere bakım, yıkama, kuru temizleme nasıl yapılır sorusunun cevabını veren semboller, tekstil ürününün üzerine doğrudan yerleştirilir veya ürüne kalıcı bir şekilde konulmuş olan bir etiket üzerine yazılır.
Tekstil ürününün, giysilerin kullanım süresi boyunca bakımında kullanılacak olan semboller, kolayca okunabilirliklerinin korunmasını sağlayacak şekilde; dokuma, baskı veya diğer işlemlerle yapılabilir.

Etiketler, üzerinde belirtilen ve konuldukları tekstil ürününün, giysinin bakımı, temizlenmesi için maruz kalacağı işlemlere en az onlar kadar dayanıklı olan malzemeden yapılmalıdır.

Etiketler ve semboller, tüketicinin kolayca okunmalarını sağlayacak büyüklükte olmalı ve tüketici tarafından kolayca bulunabilmelidir. Sembollerin hiçbir kısmı dikiş arasında kalarak gizlenmemelidir.

Bakım, kuru temizleme sembolleri; eş sembollerin, tekstil ürününün (metre ile ölçülerek satılan ürünler hariç), giysinin üzerine kalıcı bir şekilde konulmuş olması koşuluyla bunların üzerlerinde veya ambalajlarında kalıcı olmayan etiketler şeklinde de ayrıca verilebilir.

Kumaş Türleri

A) Doğal Kumaşlar:

 • Yün: Yüksek sıcaklıkta yıkandığında ve kurutucuda kurutulduğunda çeker. Deforme olmaması için asarak değil düz bir zemin üzerine sererek oda sıcaklığında kurutun. Keçeleşmeye ve sararmaya eğilimlidir.
 • Pamuk: Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı fazla değildir. İlk yıkamada tek başına olmasına dikkat edin. Esnektir ve ütülemeye karşı dayanıklı olmasına rağmen kırışmaya eğilimlidir.
 • Keten: Kuru temizleme yaptırılması tavsiye edilir. İlk temizlemede bir ton renk açma ihtimali çok yüksektir. Talimatında yıkama var ise sadece soğuk su ile yıkanmalı ve kurutucuda kurutulmamalıdır. Serin tutar, kırışma eğilimi çok fazladır.
 • İpek: Renk dayanıklılığı çok yüksek olmasına rağmen kumaş dokusu çok hassastır. Deodorant, losyon, parfüm vb alkol içeren maddeler ile tere karşı duyarlıdır. Kuru temizleme giysinizin ömrünü uzatacaktır.

B) Suni Kumaşlar:

 • Asetat, Rayon Ve Viskoz: Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Statik elektrik taşırlar.
 • Polyester, Naylon Ve Lycra: Isıya karşı çok duyarlıdırlar, ılık su ile yıkanmalı ve ılık ütü yapılmalıdır. Renk dayanıklılıkları yüksektir ve fazla kırışmazlar.

Giysi Bakım Tavsiyeleri

Giysilerinizi kuru temizlemeye götürmeden önce aşağıdaki noktalara dikkat edin. Kuru Temizleme işareti veya yazısı bulunan ürünlerinizi kesinlikle yıkamayın ve mutlaka kuru temizleme ile temizletin. Bu tür ürünlerde yıkama işlemi yasak olduğundan kullanılan boyalar çoğunlukla su ile temas ettiğinde çözülmekte ve/veya ürünün kumaş yapısında deformasyon meydana gelmektedir. Sadece kuru temizleme olan ürünlerinizin su ile temas etmelerini mümkün olduğunca engelleyin. Ceket, palto, pardösü, takım elbise, bayan elbiseleri vb. giysilerinizi kuru temizleme ile temizletin.

Giysilerinizi teslim etmeden önce ceplerini kontrol edin. Unutulan maddeler temizleme işlemi sırasında giysinize zarar verebilir. Ürünlerinizi vakit geçirmeden temizletin; kir ve lekelerin giysi üzerinde uzun süre kalması sabitleşmelerine yol açar ve çıkmaları imkansız hale gelir. Lekeler hakkında temizlemecinize bilgi verin. Kuru Temizleme giysilerinizin ömrünü uzatacaktır.

Makinede Yıkama Giysi ve diğer tekstil ürünlerinizi üzerlerinde bulunan temizleme talimatları doğrultusunda, benzer renklere göre ayırdıktan sonra yıkayın. Yıkamadan önce ceplerini boşaltın, fermuar ve çıtçıtları sabun kaçma ihtimaline karşı kapatın, düğmelerini çözün ve yakalarını kaldırın.

Elde Yıkama Elde yıkanacak ürünlerde her zaman soğuk su kullanın. Giysiyi suya sokmadan önce sabun veya deterjanın tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Çitilemeden nazikçe yıkayın ve iyice durulayın.

Kurutma Ürününüzün temizleme talimatında kurutma makinesinde kurutulması tavsiye edilmiş ise makinede kurutun. Ürünlerinizi doğrudan güneş ışığında, rüzgarda veya kalorifer üzerinde kurutmayın. Yünlü, pamuklu, merserize ve örgülü ürünlerinizi düz bir yere sererek oda sıcaklığında kurutun. Eğer ürünleriniz askıda kurutulacaksa, bu mekanın hava akımı olan bir yer olmasına dikkat edin.

Ağartıcı Kullanımı Ağartıcı ancak etiket talimatında tavsiye ediliyor ise kullanılmalıdır. Soğuk su ile kullanılmalı ve en fazla 1saat uygulanmalıdır.

Ütüleme Ütüye başlamadan önce ürünlerinizi temizleme talimatlarında bulunan sıcaklık derecelerine göre sınıflandırıp en düşük sıcaklık derecesi ile ütülemeye başlayın. Giysilerinizin hafif nemli iken ütülenmesi giysilerin yanma ve parlama riskini azaltmanın yanında kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Lekeler

Su Bazlı Lekeler                        Yağ Bazlı Lekeler                                   Mekanik Lekeler

Su ile temasta suyu                Su ile temasta suyu                         Sürtünme ile tekstil

İter parlaklaşır.                            emer koyulaşır.                           Fiberlerinin zedelenmesidir.

Koyu kenarlı lekeler kan, protein, ter

Sert tutumlu lekeler boya, vernik, yapışkan

Siyah – gri lekeler makine yağı, grafit, asfalt, çamur

Mavi lekeler mürekkep, tükenmez, boya

Yeşil lekeler çimen, yeşil tükenmez, boya

Sarı – kahverengi lekeler pas, kahve, çay, kan, tütün

Kırmızı lekeler kırmızı tükenmez, dudak boyası, şarap, kan

Kokulu lekeler ter, parfüm, vs.

Lekelere Etki Eden Faktörler

 • Isı
 • Işık
 • Oksijen
 • Bekleme süresi
 • Kumaş cinsi

KURAL 2

Lekeli bir tekstilin en kısa sürede, ısı ve ışığa maruz bırakılmadan leke çıkarma işlemine girmesi gerekir.Aksi taktirde leke fixe olur.

Leke İle Mücadelede Yapılan Basit Hatalar

 • Lekenin sıcak suyla yıkanması
 • Işığa maruz bırakılması
 • Uzun süre depolanması
 • Lekeye yanlış kimyasalla işlem yapılması

Copyright © 2018 Cleancity.com.tr - Tüm hakları saklıdır.

Copyright © 2018 Cleancity.com.tr - CleanCity Kuru Temizleme