02125733380
Çalışma Saatleri: 09:00-19:30

Kuru Temizleme Nedir?

Kuru temizlemenin mucidinin French Dye Work’ün sahibi Jolly Belin olduğu sanılmaktadır.Lekenin giysinin üzerine kazayla gazlambası düşüren Jolly Belin’in hizmetçisi gazyağı dökülen yerlerde lekenin yokolduğunu görmüştür. İlk kuru temizleme mağazası 1840 yılında Jolly Belin tarafından Paris’te açılmıştır.Başlangıçta çözücü madde olarak gaz veya kerosen kullanılmış ancak günümüzde günümüzde genel olarak perchlorethylene kullanılmaktadır.

Kuru temizleme, ürünlerin üzerinde bulunan kir ve lekeleri çıkarmak için solvent adı verilen özel bir kimyasal ilaç ile yapılan temizleme işlemidir. Temizleme sırasında kullanılan solvent hiç su içermemektedir.Sıcaklık verilerek ürünlerin üzerinden arındırılır ve ürünler kuru temizleme makinasından kurumuş olarak çıkarlar.Bu sebepten  dolayı bu işleme kuru temizleme adı verilmektedir.Temizleme esnasında kullanılan solvent ürünlerin üzerlerinde bulunan temizleme talimatlarındaki -P-harfiyle sembolize edilen kısaca  Perc yani  Perchlorethylene dir .

Kuru Temizleme İşlem Adımları

  • Temizlenmek üzere getirilen ürün/ürünler banko sorumlusu tarafından ürünün cepleri ,lekeleri ve temizleme talimatı kontrol edilerek teslim alınıp müşteriye ürün teslim alındığına dair işlem fişi ve kasa fişi verilir.
  • Ürünler ikinci aşamada kuru temizleme ustası tarafından kumaşın cinsine ,rengine ve üzerinde bulunan lekelerine göre ayrılırlar.
  • Ayrılan ürünlerin kirli ve lekeli olan kısımları ön leke giderici denilen leke yumuşatıcı özelliğine sahip kimyasal bazlı ilaçlarla işleme alınırlar.
  • Bu aşamada ürünler kuru temizleme makinasında talimatlarında belirtilen hususlar göz önünde bulundurularak işleme alınırlar.
  • Kuru temizleme makinasından kuru olarak çıkartılan ürünler ütü kısmına gelir .Giysiler burada cinslerine göre hassas olarak el ütüsü ,pres ütü ve manken ütü aracılığıyla ütülenerek paketlenmek üzere askıya asılırlar .
  • Paketleme sorumlusu ütü tarafından ütülenen ürünleri fiş numaralarına göre ayırıp parçaları tamamlanmış olan ürünleri paketleyerek teslime hazır hale getirir.

Copyright © 2018 Cleancity.com.tr - Tüm hakları saklıdır.

Copyright © 2018 Cleancity.com.tr - CleanCity Kuru Temizleme